Jei manote, kad Jūsų vaikas patyrė smurtą, galite kreiptis pagalbos į:

VšĮ Šeimos santykių institutas

L. Zamenhofo g. 9, Kaunas

Kaip gali stabdyti smurtą:

Kaip galiu padėti?

Jūsų pagalba ir aktyvumas gali daug ką pakeisti. Parodydami, kad smurtiniam elgesiui nepritariate ir nelaikote jo priimtinu, o ypač artimuose santykiuose, Jūs padrąsinate ir nukentėjusįjį, ir smurtaujantį kreiptis pagalbos.

Smurtas nesiliauja savaime. Ieškokite būdų smurtui sustabdyti. Lietuvoje yra įvairių organizacijų (nevyriausybinės organizacijos, valstybinės įstaigos), kurios gali:

  • suteikti reikiamos informacijos;
  • suteikti psichologinę pagalbą nukentėjusiajam nuo smurto;
  • padėti smurtaujančiam keisti destruktyvų elgesį.

Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Jei manote, kad yra tiesioginis fizinis pavojus asmens gyvybei ar sveikatai ir kad bus padaryta fizinė žala, nedelsdami kreipkitės į policiją 112.

Jei norite gauti daugiau informacijos:

Kaip padėti smurtaujančiam asmeniui?

 

Sudėtinga matyti asmenį, kuris mums rūpi, smurtaujant ar žeidžiant kitą (-us). Smurtinis elgesys yra pasirinkimas ir galiausiai smurtaujantis asmuo yra vienintelis, kuris gali priimti sprendimą keisti savo elgesį. Tačiau, aplinkiniai, pažįstantys smurtaujantį asmenį, taip pat gali prisidėti skatinant asmenį keistis. Tavo, kaip draugo ar šeimos nario veiksmai, gali turėti įtakos.

Ką turiu žinoti?

Kai draugai, šeimos nariai ar kiti pažįstami asmenys tyli ir / ar pateisina smurtą, smurtaujantis asmuo skatinamas tęsti smurtą. Gali būti sudėtinga priimti ir pripažinti sau, kad Jums artimas ar rūpimas asmuo smurtauja, bet gali būti, kad būtent Jūs turite didžiausią galimybę motyvuoti šį asmenį keistis.

Smurtaujantiems asmenims nėra lengva pripažinti, kad jų žodžiai ir elgesys su kitais yra jų pasirinkimas, ar prisiimti atsakomybę už savo smurtinį elgesį. Dažniausiai smurtaujantis asmuo nori įgyti ir išlaikyti kontrolę artimoje aplinkoje prieš partnerį ar kitus šeimos narius ir mėgina įtraukti aplinkinius, kad jie pateisintų jų elgesį.  Jokiu būdu nepateisinkite ir nepalaikykite smurto! Tai nereiškia, kad Jūs esate priešiškai nusistatęs prieš savo draugą ar šeimos narį.  Jūs tiesiog norite, kad Jūsų artimoje aplinkoje ir draugų tarpe būti bendraujama pagarbiai, nežeidžiant vienas kito.

Ką galite daryti?

  • Visada saugokite pasitikėjimą Jumis ir nepasakykite smurtaujančiam asmeniui, ką Jums apie jo elgesį sakė jo partneris ar šeimos narys.
  • Sužinokite daugiau apie smurto reiškinį, kad galėtumėte savo draugams ir / ar šeimos nariams padėti atpažinti, kai prieš juos smurtaujama.
  • Reaguokite, kai aplink matote smurtą. Svarbu! Kritikuokite netinkamą / smurtinį elgesį, o ne patį asmenį. Kritika asmeniui gali tik versti asmenį gintis ir neigti savo elgesį.
  • Kalbėkite su smurtaujančiu asmeniu apie jo netinkamą elgesį, padėkite suprasti tokio elgesio pasekmes jam ir jo artimiesiems. Pasiūlykite pagalbą, jei jis nusprendžia kreiptis pagalbos.
  • Jūsų draugas ar šeimos narys gali mėginti kaltinti asmenį, prieš kurį smurtauja. Nepateisinkite tokio elgesio ir / ar jausmų, dėl kurių buvo smurtauta. Padėkite atpažinti, kad pyktis yra natūralus ir priimtinas jausmas, tačiau smurtas prieš kitą asmenį nėra pateisinamas.
  • Nepasiduokite ir nepritarkite, kai mėginama švelninti, neigti smurtinį elgesį ar kaltinti kitą (-us), pvz., „Vaikas savo elgesiu provokuoja tėvus, todėl jį reikia bausti“.
  • Reaguokite ir kalbėkite, kai matote ar girdite, kad yra smurtaujama. Jūsų tyla padeda smurtaujančiam asmeniui neigti savo elgesį, kaip neleistiną.
  • Padėkite savo draugui ar šeimos nariui suprasti, kad nesmurtinis elgesys padės jam kurti sveikesnius tarpusavio santykius su asmenimis jo gyvenime.
  • Pastiprinkite smurtaujantį asmenį, pabrėždami jo stiprybes, jei jis nusprendžia prisiimti atsakomybę už savo elgesį ir ieškoti pagalbos. Nuvertinimas tik sustiprina asmens pažeidžiamumą / nesaugumą, kuris dažniausiai yra jo smurtinio elgesio priežastis.
  • Būkite tvirti, kad smurtas visada yra asmens pasirinkimas ir jo galima išvengti. Pripažinkite, kad reikia būti drąsiam prisiimti atsakomybę už savo elgesį ir ieškoti pagalbos. Įtikinkite smurtaujantį asmenį ieškoti profesionalios pagalbos. Pasiūlykite jam savo paramą.
  • Padėkite smurtaujančiam asmeniui priimti ir pripažinti atsakomybę už savo elgesį. Smurtaujama ne dėl to, kad „išprovokavo“. Smurtinis elgesys yra asmens pasirinkimas ir siekis įgyti ir išlaikyti kontrolę ir galią tiek partnerio, tiek kitų šeimos narių atžvilgiu.
  • Būkite atkaklūs ir kantrūs, elgesio pokyčiai gali užtrukti. Išklausykite, pasiūlykite paramą, tačiau neverskite rinktis, nesmerkite, pagalvokite apie saugumą ir patarkite kreiptis pagalbos.


Būkite pavyzdžiu savo aplinkoje kuriant sveikus tarpusavio santykius!

Jei manai, kad smurtauji:

Atlik testą padedantį įvertinti ar smurtauji prieš artimuosius

Žmonių tarpusavio elgesiui santykiuose didelį vaidmenį vaidina nuostatos ir visuomenės normos. Viena iš nuostatų, kuri skatina smurtinį elgesį, tai įsitikinimas, kad santykiuose galima kontroliuoti vienas kitą. („visada gaunu ko noriu“ arba „aš žinau daugiau nei bet kuris kitas“, arba „vyrai turėtų priimti svarbius sprendimus“). Šiai nuostatai įtvirtinti ieškoma tarsi teisėtų galimybių ar dingsčių bei progų, kurios ne tik leistų elgtis agresyviai, bet agresiją parodytų kaip vertybę, pavyzdžiui, sutuoktinis gali versti žmoną nuolat jo prašyti pinigų kiekvienam, net ir labai nedideliam pirkiniui, kaskart apkaltindamas ją išlaidumu; tėvai jaučiasi turintys teisę bausti vaikus (net ir fiziškai), laikydami tai auklėjimu ir rūpinimusi vaiku.

Šis testas padės įvertinti, ar smurtauji prieš žmoną / vyrą, merginą / vaikiną, draugus ar kitus šeimos narius:

        o ar jauti įtampą, kai kas nors nesutinka su tavo nuomone ar  elgiasi pagal savo norus?

        o ar dažnai žemini, šaipaisi ir verti kitus jaustis niekam tikusiais?

        o ar nuolat tikrini, ką daro ir kur eina žmona / vyras, mergina / vaikinas, draugas / -ė ar kiti šeimos nariai?

        o ar mėgini įtikinti kitus, kad niekas jais nepatikės, jeigu jie pasakys, kad juos skriaudi?

        o ar tau artimi žmonės bijo nesutikti su tavo nuomone ar pasakyti tau „ne“?

        o ar gąsdini ir elgiesi agresyviai (pvz., daužai, laužai, mėtai daiktus; laužai ar atimi būtinas pagalbos priemones negaliai; užrakini kitą asmenį; pavojingai vairuoji norėdamas išgąsdinti kitą)?

       o ar esi spaudęs, vertęs jėga ar apgaule užsiimti seksualine veikla kitą asmenį, nors jis to nenorėjo?

       o ar esi grasinęs / grasinusi atimti vaikus (tik suaugusiesiems)?

       o ar esi grasinęs sužaloti ar kitaip pakenkti, kai kitas asmuo pasakė, kad nori nutraukti santykius?

      o ar esi elgęsis agresyviai ar smurtavęs vaikams matant?

Jeigu bent į vieną šių klausimų atsakei „taip“, vadinasi patiriate sunkumų susivaldant ir / arba dažnai elgiatės agresyviai.

Jeigu norite keisti savo elgesį, kreipkitės pagalbos į:

VšĮ Šeimos santykių institutas, L. Zamenhofo g. 9, Kaunas,

Tel. Nr. ( 8 37) 750935, el. p. pagalba@ssinstitut.lt

Arba į šias pagalbą teikiančias organizacijas:

  • VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras
  • Asociacija Kauno apskrities vyrų krizių centras
  • VšĮ Telšių krizių centras
  • VšĮ Sotas
  • VšĮ Gebu